Industry Track At A Glance – Updated October 11

Alternate views: Full List of Industry Presentations

Click on the underlined sessions in the schedule below to get more information about topics, titles, authors, and abstracts. Alternatively, you can also see the Full List of Industry Presentations.

Wednesday October 12
08:40
to
09:40
Keynote: Bashir Bhana
Independent Electricity System Operator (IESO)
09:40
to
10:40
IW1 – Power System Planning

  • Chu Q. Liu (retired) – CANCELLED
  • Diwakar Tewari and Humberto Branco (Leidos Engineering)
20 min Coffee Break
11:00
to
12:20
IW2 – Power System Planning and IoT

  • Steven Woodward (Cloud Perspectives)
  • Edward Arlitt (IESO)
1 hour Lunch
13:20
to
15:00
IW3 – Panel on Hydro Power – J. Pellerin

  • Raj K. Arumugam (GE Energy)
  • Robbi Sohi (OPG)
  • Tony Tung (Hydraulic and Renewable Energy Technologies Inc.)
  • Aidan Foss (Innovative Hydro Controls Inc.)
20 min Coffee Break
15:20
to
17:00
IW4 – Power System Planning and Replacement

  • Sameh K. M. Kodsi (Teshmont Consultants LP)
  • Georges Simard; Marc Lacroix
  • Robert Otal (METSCO)
Thursday October 13
08:20
to
09:40
IT1 – Solar and Wind

  • Joan Haysom and Larry McClung (Leidos Canada)
  • John Craig Muller (Manitona Hydro International)
09:40
to
10:40
Keynote: The Honourable Sergio Marchi, P.C.
President and CEO, Canadian Electricity Association
20 min Coffee Break
11:00
to
12:20
IT2 – Panel on Climate Change & Impact
on the Industry – R. St-Jean

  • R. Donnelly (Hatch)
  • D. Huard (Ouranos)
  • D. McCarthy (CEA)
1 hour Lunch
13:20
to
15:00
IT3 – Panel on Energy Storage – A. Tuck

  • Khundmir Syed (ABB)
  • Kostya Khomutov (G Batteries)
  • Mark Tinkler (Customized Energy Solutions)
20 min Coffee Break
15:20
to
17:00
IT4 – Power System Planning and Protection

  • Chu Q. Liu (retired) – CANCELLED
  • Bruce Orloff (IBM)
  • Mark Siira (ComRent International)
Friday October 14
08:20
to
09:40
IF1 – Smart Grid and MILES

  • Samy Hosny
  • Mario Tremblay; Jean-François Veilleux; Troy Martin
09:40
to
10:40
Keynote: Dr. Tom Murad,
Head of Siemens Canada Engineering and
Technology Academy, Siemens
20 min Coffee Break
11:00
to
12:20
IF2 – DC Microgrids and Cost of Quality

  • Tom Murad (Siemens)
  • Hassan Mukhtar
1 hour Lunch
13:20
to
15:00
IF3 – Human Factors, Wood Poles, and Hydroelectric

  • Fiona Campbell and Nikki Mueller (Thinklogical)
  • Yann Benoit
  • André Tétreault (VibroSystM); Sylvain Giroux (Rio Tinto); Denis Bussières (Rio Tinto)
20 min Coffee Break
15:20
to
17:00
IF4 – Air Gap and FLISR

  • André Tetreault (VibroSystM)
  • Eduardo Chaiquin (Meshed Power Systems & Star-Controls)